Terapija

Atpalaiduojantis, plastiškas ir grakštus Watsu® veikia paciento/ kliento autonominę nervų sistemą, todėl žmogus „įliūliuojamas“ į visiško atsipalaidavimo ir ramybės būseną. Ramindamas ir drauge pakylėdamas parasimpatinę nervų sistemą Watsu® veikia nervų ir raumeninę sistemas.

Pokyčiai, kuriuos patiria nervinė sistema ir sąmonė, pereina ir į žmogaus fiziologinį kūną. Jie yra aiškiai matomi ir juntami: sulėtėjęs širdies plakimas; sulėtėjęs kvėpavimas; pagilėjęs kvėpavimas; padidėjusi periferinė vazodilatacija (paraudimas su karščio pojūčiu); suaktyvėjusi švelniojo virškinimo kanalo dangalo veikla; sulėtėjusi stuburo raumenų veikla; sumažėję raumenų spazmai; pagerėjusi imuninė sistema.

Lengvas ir lėtas judėjimas vandenyje švelniai patempia stuburo raumenis ir galūnes, tačiau neapkrauna sąnarių. Užsiėmime dalyvaujantys nebejaučia skausmo, nes Watsu® sumažina raumenų spazmus, praplečia judėjimo galimybes ir atpalaiduoja. Mano pacientai neretai pasakoja atsikratę ir emocinio skausmo.

Fizioterapijos specialistai, praktikuojantys Watsu® ir įtraukiantys jį į savo vandens terapiją, mini dar keletą teigiamų pokyčių, kuriuos patiria jų pacientai:

  1. Greiti, jau per pirmąją procedūrą patiriami teigiami pokyčiai: padidėjusios judėjimo galimybės; atpalaiduoti raumenys; sumažėję raumenų spazmai; sumažėjęs skausmas.
  2. Ilgainiui, po keleto procedūrų patiriami pokyčiai: pagerėjęs miegas; pagerėjęs virškinimas; sustiprėjusi imuninė sistema; sumažėjęs skausmas; sumažėjęs nerimas, širdgėla, emocinis skausmas.

Watsu® įtraukiamas į vandens terapijos kursus ligoninėse, klinikose ir reabilitacijos centruose visame pasaulyje. Šios praktikos specialistai vis aktyviau dalyvauja vandens terapijos programose. Fizioterapijos specialistai priblokšti, kaip teigiamai Watsu® veikia žmones.

Watsu® terapija veiksminga žmonėms su šiais sutrikimais:

  • smegenų traumomis;
  • stuburo traumomis;
  • infarktais, insultais, širdies smūgiais;
  • Parkinsono liga (neurologinė senjorų liga);
  • artritui (sąnarių uždegimas);
  • cerebriniu paralyžiumi;
  • chronišku skausmu;
  • fibromialgija (reumatinė liga);
  • potrauminiu stresu;
  • po torakalinės (krūtinės ląstos) operacijos;
  • po mastektomijos (krūties šalinimas).

Ištrauka iš fizinės terapijos specialistės Peggy Schoedinger (JAV) straipsnio

watsu_kriaukles_5

Fiziologinis poveikis

Pacientams, turintiems edemą, po Watsu® procedūrų pagerėja limfinės sistemos veikla, sumažėja galūnių tinimas.

Watsu® mažina skausmus, gerina judėjimo bei socialines funkcijas veiksmingiau nei Aix masažas vandenyje (Kieren, 2005).

Pacientams, turintiems ortopedinių negalavimų, sumažėja raumenų spazmai, tuo pačiu ir skausmas. Vandens šiluma kartu su švelniais nugaros ir galūnių tempimo judesiais sustiprina šį poveikį ir pagerina minkštųjų audinių mobilumą, padidina judesių amplitudę.

Pacientams, turintiems neurologinių sutrikimų, ritminiai liemens tempimo ir rotaciniai judesiai kartu mažina raumenų tonusą ir padidina judesių amplitudę.

Nors tiesiogiai su Watsu® susijusių tyrimų atlikta nedaug, tačiau galime ekstrapoliuoti iš nuveiktų darbų kitose pripažintose terapijos srityse. Beveik visos neuroreabilitacijos sritys remiasi Bobath „neurovystymosi“ ir Brunnstrom koncepcijomis, kurios pripažįsta, kad liemens rotacijos naudingos norint sumažinti raumenų tonusą liemens, klubų, pečių srityse, taip pat ir galūnėse.

Watsu® veikia tiek nervų-raumenų, tiek ir raumenų-skeleto sistemas. Sumažėjus skausmui, pacientas gali patirti didesnę judesių laisvę.

point_spiral

Psichologinis poveikis

Esamų fizioterapinių ir kineziterapinių metodų įvairovė leidžia tiksliai pasirinkti metodiką, kuri padėtų kuo greičiau atgauti jėgas ir savarankiškumą. Watsu® terapeutas sugeba pagerinti ne tik fizinę paciento būklę, bet ir pasiekti psichinės veiklos sferas (Weber-Novakovska, 2013).

Atkreiptas dėmesys į tyrimą, kurio metu 31 pacientui su depresijos indeksu daugiau nei 18 balų (Beck depression inventory > 18) buvo pasiūlyta Watsu® sesija kartu su klinikiniais gydymo būdais. Tyrimas truko 6 savaites. Rezultatai parodė, kad ši terapija patikimai veikė kartu su psichoterapija ir farmakologinėmis priemonėmis, ypač vertinant simptominius ir kūno įvaizdžius (Maczkowiac, 2007). Depresijos indeksas sumažėjo labiau, kai Watsu® buvo sujungtas su klinikiniais būdais, nei kai klinikiniai būdai buvo sujungti su kitomis judėjimo terapijomis.

Be fiziologinės Watsu® naudos, daugelis pacientų ir terapeutų mini laisvės pojūtį ir jausmą, kad esi suprastas ir užjaustas. Švelnus prisilietimas sukuria rūpinimosi ir saugumo jausmą. Pacientai atskleidžia psichologinę Watsu® naudą gydant patirtas traumas bei mažinant kasdieniame gyvenime jaučiamą įtampą. Tiek sesijos metu, tiek jai pasibaigus galima matyti ašaras, girdėti juoką. Daugelis pacientų teigia, kad pirmą kartą po patirtų traumų jie jaučiasi saugūs. Būtent saugi aplinka ir sukuria gijimo pagrindą. Watsu® fizinis ir psichosomatinis poveikis turi milžinišką potencialą siekiant gerinti pacientų funkcinius gebėjimus ir gyvenimo kokybę.

sesija

Watsu® sesijos akimirka (asmeninis archyvas)

Watsu® intensyvaus reabilitacinio gydymo programose

Intensyvios reabilitacijos fazėje terapinių programų tikslas yra kaip galima greičiau atstatyti funkcinius gebėjimus. Nors Watsu® gali būti naudingas beveik kiekvienam pacientui, būtina tinkamai parinkti veiksmingiausias reabilitacines priemones.

Jei pacientui tinkamesnė gydomoji veikla sausumoje, jis taip ir turėtų būti gydomas. Jeigu pacientas negali dalyvauti reabilitacinėje veikloje ant žemės dėl skausmo, svorio apribojimų, silpnumo ar kitų priežasčių, tada galima pasirinkti vandens aplinką ir nuspręsti, kurias procedūras pritaikyti. 1998 metais atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad gydant nugaros skausmus vandens terapiją tikslinga taikyti kuo anksčiau, netgi ūmioje ligos stadijoje. Tokį gydymą patartina naudoti kaip skausmą, raumenų hipertonusą mažinančią, laikyseną koreguojančią procedūrą (Kavaliauskienė, 1998). Nors dėmesys sutelkiamas į funkcinius įgūdžius (atgauti visus judesius kasdieninėje, darbinėje ir laisvalaikio veikloje), pacientas dažnai negali atlikti šių veiksmų dėl sveikatos sutrikimų, kurie buvo paminėti anksčiau. Terapeutas turi apgalvoti kiekvieną Watsu® procedūrą: kokie yra apribojantys veiksniai, kokia paciento nuotaika ir viltys.

Watsu® yra vienas geriausių būdų tuomet, kai kamuoja skausmas, tinimas, raumenų spazmai, padidėjęs raumenų tonusas ir sumažėjusi judesio amplitudė. Tuomet Watsu® sesija yra trumpa, paprastai nuo 10 iki 30 minučių, priklausomai nuo paciento poreikių ir reagavimo. Likusi sesijos dalis skiriama funkciniams įgūdžiams ir pratimams (Cole, 2004).

point_spiral

Watsu® poreabilitacinio gydymo programose

Watsu® judesiai, atliekami optimaliu greičiu, mažina sąnarių sustingimą ir kontraktūras, didina sąnarių paslankumą. Šių pratimų tikslas – skatinti judesį, impulsaciją. Nesiekti maksimalios amplitudės, nes ji traumuoja sąnarį, tempia nervą, blokuoja judesį. Pasyvūs judesiai atliekami lėtai, plastiškai, be trūkčiojimų, įjungiant kompresiją, tempimą, rotaciją (Lennon ir Stokes, 2009).

Po intensyvių reabilitacijos programų daugeliui pacientų Watsu® seansai padeda suvaldyti simptomus. Tai leidžia eiti pirmyn ir išlaikyti funkcinius įgūdžius, toliau dirbti ir gyventi savarankiškai. Šiame etape Watsu® seansai būna ilgesni ir apima veik visą gydymo kursą.

Pažvelkime į tris pacientus:

1. Parkinsono liga sergantis pacientas gali pasirinkti Watsu® seansus mobilumui išlaikyti. Patiriama daugeriopa nauda: pagerėja vaikščiojimas, pusiausvyra, kūno laikysena, kvėpavimas ir kasdienio gyvenimo įgūdžiai – rengimasis, prausimasis.

2. Fibromialgija sergantis pacientas gali rinktis Watsu®, norėdamas kuo ilgiau išlikti aktyvus gyvenime. Procedūros mažintų skausmą, leistų atsipalaiduoti ir ramiau miegoti naktį. Jis galėtų užsiimti pomėgiais, nuosekliai mankštintis, jo gyvenimo kokybė pagerėtų.

3. Pacientas, sergantis vėlyvos stadijos vėžiu, gali pastebėti, kad Watsu® sumažina skausmą, pagerina miegą ir padeda atsipalaiduoti (Schoedinger, 2008). Tam pasitarnauja ritmiški, pasikartojantys rotaciniai judesiai, stimuliuojantys vestibulinę sistemą ir mažinantys raumenų įsitempimą (tonusą).

Tyrimas, atliktas su 10-čia pacienčių, sergančių fibromialgija, atskleidė, kad po 4 mėn. procedūrų ženkliai sumažėjo skausmas ir depresijos lygis (Gimenes, 2006).

watsu_kriaukles_4

Watsu® sesijos pacientams su neurologiniais negalavimais

Terapeutai, dirbantys su neurologiniais pacientais, susiduria su iššūkiais: raumenų silpnumas, nevalingi ir ribotos amplitudės judesiai, hipertonija, jutimų praradimas, sutrikusi koordinacija ir nestabili laikysena. Tai trukdo vaikščioti, siekti ir pakeisti padėtį erdvėje. Vandens reabilitacija siūlo unikalų ir universalų požiūrį į neurologinių negalių gydymą (Morris, 1994).

Pacientų su viršutinės dalies motorinio neurono pakenkimais judėjimo amplitudė dažnai ribota dėl minkštųjų audinių kontraktūrų. Šie apribojimai kartu su padidėjusiu tonusu sunkina funkcinį atsigavimą. Ritmiški, pasikartojantys rotaciniai judesiai švelniai stimuliuoja vestibulinę sistemą ir taip mažina raumenų tonusą. Watsu® paprastai naudojamas gydymo seanso pradžioje, kad pagerėtų minkštųjų audinių mobilumas, sumažėtų tonusas, ir pacientas vėliau galėtų visavertiškai dalyvauti atstatomojoje funkcinėje veikloje (Schoedinger, 2008).

Watsu® keičia sensorinį suvokimą. Akys paprastai yra užmerktos, ausys didžiąją dalį laiko būna po vandeniu, prie šių raminančių pojūčių prisideda lietimas ir masažo judesiai bei švelnus vestibulinis stimuliavimas.

Šių pacientų raumenų tonusas yra arba sumažėjęs, arba padidėjęs, atsiranda sąnarių kontraktūros ir deformacijos, visa tai sunkina funkcinį gijimą. Watsu®, naudojamas ankstyvuoju atsistatymo periodu, optimizuoja raumenų tonuso pokyčius, išlaiko normalų sąnarių paslankumą, pagerina liemens kontrolę.

Dauguma Watsu® seansų prasideda judinant liemenį, o pacientams su neurologiniais negalavimais liemuo yra pagrindinis dėmesio centras. Svarbiausia tampa liemens rotacija, sulenkimai ir tempimai, atliekant įvairiausius judesius ir pozicijas. Judresniems pacientams tempimas per sūkuriuojantį vandenį padeda sukioti, lankstyti ir tempti liemenį, tuo pačiu ir nugarą.

Pacientams su padidėjusiu raumenų tonusu vien tempimo per sūkuriuojantį vandenį gali neužtekti. Gali prireikti švelnaus spaudimo rankomis, kad kūnas pamažu pasiduotų tempimui. Kai padidėjęs tonusas mažėja, judesiai laisvėja nuo proksimalių, pečių ir dubens sąnarių iki distaliųjų galūnių sąnarių.

Neurologiniams pacientams taikomi specifiniai judesiai: artimos ir tolimos kojos rotacijos (near/far leg rotation), skirtos išoriniam ir vidiniam klubo sąnario sukiniui; kojos tempimas (leg push), skirtas klubo sąnario tiesimui; akordionas (accordion), skirtas liemens ir klubų lenkimui.

Atlikus tyrimą su šešiais suaugusiais CP sergančiais pacientais prieita išvados, kad po Watsu® seansų pagerėjo miegas, padidėjo judesių amplitudės, sumažėjo sąnarių skausmai ir kraujospūdis (Vogtle, 1998).

Watsu® poveikis ANS nustatytas tiriant kraujospūdį ir pulsą. Šie duomenys tikrinami prieš ir po sesijos. Kraujospūdis ir pulsas po procedūrų sumažėjo. Vidutiniškai kraujospūdis prieš sesiją buvo 76 mm Hg, po – 73,5 mm Hg. Vidutiniškai pulsas prieš sesiją buvo 97 k./min., po sesijos – 87 k./min. Tai nuoroda, kad atsipalaidavus po Watsu® seanso galima atlikti funkcinius pratimus.

Vandens temperatūra turi būti tokia, kad pacientams nebūtų nei per šalta, nei per karšta. Temperatūra nuo 34,5 °C iki 35 °C (94 F iki 95 F) laikoma optimalia. Tačiau paciento būklė ar išorinė aplinka gali sąlygoti
kitokią temperatūrą. Pavyzdžiui, pacientas su išsėtine skleroze geriau jausis vėsesniame vandenyje. Arba dėl labai sauso ar vėsaus oras baseinuose gali reikėti šiek tiek aukštesnės vandens temperatūros. Daugumoje gydomųjų baseinų, kuriuose atliekamas Watsu®, vandens temperatūra svyruoja tarp 33,3 °C ir 35 °C; tačiau pacientai reaguoja teigiamai tiek vėsesniame, tiek šiltesniame vandenyje. Jeigu Watsu® atliekamas vėsiame vandenyje, paciento raumenų tonusas sumažėja mažiau.

neurologiniam ligoniui

Watsu® neurologiniam ligoniui (aquatictherapy.com)

Watsu® sesijos pacientams su ortopediniais negalavimais

Pacientams su ortopediniais negalavimais Watsu® atliekamas ankstyvame atsistatymo etape, jeigu dėl skausmo, raumenų spazmų ar judesių ribotumo jie sunkiai atlieka pratimus sausumoje, negali savimi tinkamai pasirūpinti. Watsu® seansas prasideda nuo judesių, kurie sumažina simptomus. Kiekvienam pacientui atliekami skirtingi judesiai, kurie paskiriami per pirminį judėjimo funkcijų įvertinimą. Kai kuriems pacientams būtini sulenkimai, kitiems – tempimai ar rotacijos. Terapeutai išlieka budrūs, stebi kiekvieną paciento judesį, judesių amplitudę.

Kai pacientas atsipalaiduoja, kai sumažėja skausmas ir raumenų spazmai, galima padidinti judesių amplitudę, galima daugiau tempti stuburą, sąnarius, raumenis. Watsu® procedūra pagilėja, kai įjungiami sąnarių mobilizacijos pratimai. Tempimas sustiprinamas didinant plukdymo greitį ir stipriau traukiant žmogų per sūkuriuojantį vandenį bei atliekant tempimą rankomis.

ortopediniam ligoniui

Watsu® ortopediniam ligoniui (aquatictherapy.com)

Atsargumo priemonės

Per kiekvieną vandens terapijos procedūrą terapeutas pirmiausia turi užtikrinti kiekvieno paciento saugumą ir atkreipti dėmesį į galimą riziką. Kiekvienas terapeutas turi atsižvelgti į savo profesinę patirtį bei žinias ir neperžengti kompetencijos ribų.

Be vandens terapijos procedūroms įprastų atsargumo priemonių, yra keletas būdingų Watsu® procedūroms. Svarbu atminti, kad Watsu® judesiai veikia visą kūną. Kol plūduriuojama ant nugaros, kūnas gali judėti laisvai. Nors tai naudinga, tačiau terapeutai neturi pamiršti, kaip kiekvienas judesys veikia kitas kūno dalis. Pavyzdžiui, daugelis judesių orientuoti į liemens judesius, tačiau tuo pat metu juda ir galūnės. Jeigu pacientas dėl traumos, skausmo ar operacijos negali atlikti kai kurių judesių, terapeutas turi įdėmiai stebėti ir analizuoti kiekvieną kuriamą judesį, kad pacientas jo rankose būtų saugus.

Nors švelnus vestibulinės sistemos stimuliavimas mažina raumenų tonusą, pernelyg intensyvus dirginimas veikia priešingai ir sukelia fiziologinį išsekimą. Pacientai skirtingai reaguoja į tokį stimuliavimą, todėl terapeutai turi būti ypač atsargūs su žmonėmis, kurie yra jautrūs sūpavimui. Tai būdinga žmonėms, kuriuos užsupa laivuose, pykina važiuojant mašina, tai žmonės su galvos smegenų traumomis ar kitais centrinės nervų sistemos pažeidimais (Schoedinger, 2008).

watsu_kriaukles_3